Jäsenhuone|Työhuone

Aiemmat seuravalmennukset 2014

Ratsastajan oppimispäivä 19.1.2014: Mielen mahdollisuudet & Harjoittelun ja kilpailujen suunnittelu

 KaRa ja TRS järjestävät yhdessä HH Trainingin kanssa 19.1.2014 klo 9.30-13.30 teoriapäivän ratsastajille, joka on suunnattu:
- KaRan ja TRS:n kevätkauden 2014 seuravalmennettaville lajista riippumatta*
- KaRan ja TRS:n jäsenille
- Kaikille asiasta kiinnostuneille
(* Hannan, Tyttelin ja Sepon valmennuksiin osallistuvat)

Oppimispäivän teemat:
Katri Syvärinen: Mielen mahdollisuudet / henkisen valmennuksen koulutus
- menestyjän ajatusmallit
- rentoutumisen merkitys oppimiselle ja suorituskyvylle erityisesti ratsastuksessa
- tavoitteiden asettaminen ja saavuttaminen
- uskomusten vaikutus saavutuksiin ja suorituskykyyn
Hanna Heiskanen: Harjoittelun ja kilpailujen suunnittelu

Paikka ja aika:
Sunnuntai 19.1.2014 klo 9.30-13.30.
Pitkäjärven koulun auditorio, Vatialantie 4, 36240 Kangasala.
Paikalla mahdollisuus ostaa kahvia, teetä ja pientä purtavaa.

Ilmoittautuminen ja hinnat:
Sitova ilmoittautuminen ennakkoon ke 15.1.2014 mennessä TRS:n sivujen kautta.

Hinta ennakkoon ilmoittautuneille kevään 2014 seuravalmennettaville 20 € ja 25 € kaksi hlöä samasta taloudesta. Muille KaRan ja TRS:n jäsenille 25 € ja muille osallistujille 30 €. Lisäperheenjäsenet 5 €. Maksu TRS:n tilille FI3145030010128415 viitenumerolla 1901140, viestiin Teoriapäivä 19.1. ja osallistujan nimi. Ota maksukuitti mukaan oppimispäivään.

Teoriapäivään voi osallistua myös ilman ennakkoilmoittautumista ja maksamalla osallistumismaksun sunnuntaina paikan päällä (hinta +5 € yllämainittuihin).

Oppimispäivässä on mahdollista tutustua HH Trainingin harjoituspäiväkirjoihin ja ostaa niitä käteismaksulla. Harrasteratsastajan päiväkirjan hinta 35 €, kilparatsastajan päiväkirjan hinta 45 €. Lisätietoja: http://hhtraining.omaverkkokauppa.fi/

Lisäksi osallistujille oppimispäivän aikana erikoistarjous verkkovalmennuspaketista "Eroon kilpailujännityksestä". Tutustu ennakkoon: http://www.ridingflow.fi/eroon-kilpailujannityksesta

 

Seppo Laineen valmennukset 2014:

pe 17.1.:
Parvela klo 18.30-19.30: Katja Gylden, Netta Pekkinen, Anu Hänninen, Tuuli Tuominen
Herttuala klo 20-21: Maija Heinänen, Kaisa Korte, Anna Heikkinen

pe 21.2. PERUTTU vähäisten ilmoittautumisten vuoksi

pe 28.3. :
Parvela klo 17-18: Netta Pekkinen, Tuuli Tuominen
Herttuala klo 18.30-19.30: Kaisa Korte, Tanja Korhonen, Maija Heinänen, Anna Heikkinen

pe 18.4.:
Herttuala klo 12.30-13.30: Anna Heikkinen, Maija Heinänen, Pirkko Riepponen, Kaisa Korte
Parvela klo 14-15: Krista Puskala, Anu Hänninen

 pe 9.5. 
Parvela klo 17-18: Krista Puskala, Katja Gylden
Herttuala klo 18.30-19.30: Maija Heinänen, Kaisa Korte, Anna Heikkinen

pe 26.9.
Parvela klo 17-18: Maija Pehu, Suvi Hagström, Katja Gylden, Krista Puskala
Herttuala klo 18.30-19.30: Kaisa Korte, Anu Hänninen

Pe 17.10
Herttuala klo 18.30-19.30: Anna Heikkinen, Heli Kivimäki, Anu Hänninen
Herttuala klo 19.30-20.30: Pirkko Riepponen, Kaisa Korte, Arttu Kotilainen 

 Pe 28.11.

Parvela klo 17-18: Suvi Hagström, Katja Gylden
Herttuala klo 18.30-19.30: Heli Kivimäki, Arttu Kotilainen, Pirkko Riepponen

Pe 19.12

Parvela 17.15-18.15: Suvi Hagström, Katja Gylden, Maija Pehu
Herttuala 18.45-19.45:Kaisa Korte, Pirkko Riepponen
 
 

Marja "Tytteli" Tetri-Rantasen valmennukset 2014:

Tyttelin valmennukset kevätkaudella 2014:

ke 5.2. Wääksy:
16-17: Sara Akineri (Justiina), Saara Maunula, Lotta Nikkilä, Henna-Riikka Väisänen
17-18:  Sara Akineri (Pegi), Tanja Korhonen, Marinka Halkola,  Elli Lehtimäki (King Pedro), Heli Torkkel

to 13.2. Tavela:
18-19: Emilia Ansakorpi, Aada Kivelä, Kaisla Kivistö, Siiri Ligthart, Leeni Raukola
19-20: Aira Hirvonen, Heini Pönni, Alisa Perämaa, Tanja Korhonen, Laura Korkeamäki

6.3. ryhmät:

Wääksy:
15.30-16.30: Saara Maunula, Lotta Nikkilä, Elli Lehtimäki
16.30-17.30: Tanja Korhonen, Heli Torkkel, Henna-Riikka Väisänen, Anu Rantala

Tavela:
18-19: Emilia Ansakorpi, Aada Kivelä, Marinka Halkola
19-20: Kaisla Kivistö, Leeni Raukola, Siiri Ligthart, Alisa Perämaa
20-21: Heini Pönni, Niina Niemelä, Johanna Ljungqvist

3.4. ryhmät:

Wääksy:
16.30-17.30 Tanja Korhonen, Henna-Riikka Väisänen, Anu Rantala, Saara Maunula, Lotta Nikkilä

Tavela:
18-19 Kaisla Kivistö, Siiri Ligthart, Alisa Perämaa
19-20 Emilia Ansakorpi, Aada Kivelä, Elli Lehtimäki
20-21 Heini Pönni, Tanja Korhonen, Sara Akineri

24.4. ryhmät, Pohtis:

16-17 Henna-Riikka Väisänen, Saara Maunula, Tanja Korhonen, Lotta Nikkilä
17-18 Anu Rantala, Heli Torkkel
18-19 Kaisla Kivistö, Siiri Ligthart, Alisa Perämaa, Leeni Raukola
19-20 Aada Kivelä, Heini Pönni, Sara Akineri, Tanja Korhonen

Keskiviikko 21.5. ryhmät, Pohtis:

16.00-17.00 Henna-Riikka Väisänen, Lotta Nikkilä, Anu Rantala, Saara Maunula
17.00-18.00 Elli Lehtimäki, Emilia Ansakorpi, Aada Kivelä, Marinka Halkola
18.00-19.00 Leeni Raukola, Tanja Korhonen, Sanja Säpyskä

Keskiviikko 11.6. ryhmät, kaikki Pohtiolammen kentällä:

15.30-16.30 Lotta Nikkilä, Elli Lehtimäki, Sara Akineri, Jenny Haveri
16.30-17.30 Anu Rantala, Heli Torkkel, Laura Arola, Johanna Ljungqvist
17.30-18.30 Alisa Perämaa, Kia Salmentausta, Kaisla Kivistö, Aada Kivelä

 3.9. ryhmät, Pohtis:

16.00-17.00 Marinka Halkola, Tanja Korhonen (Napsu), Elli Lehtimäki
17.00-18.15 Emilia Ansakorpi, Aada Kivelä, Alisa Perämaa, Sonetta Humala
18.15-19.15 Sanna Saanilahti, Saskia Vanhalakka, Johanna Ljungqvist
19.15-20.15 Tanja Korhonen (Late), Anu Rantala, VAPAA PAIKKA

17.9. ryhmät:

Pohtis:
16.30-17.30: Marinka Halkola, Tansu (Napsu), Elli Lehtimäki
17.30-18.30: Tiina Lankinen, Sanna Saanilahti, Riikka Vuorinen

Tavela:
19.00-20.15:  Aada Kivelä, Alisa Perämaa, Johanna Ljungqvist
20.15-21.15: Tanja Korhonen (Late), Emilia Ansakorpi, Sonetta Humala 

KESKIVIIKKO 15.10. Tavelan maneesi:
19.00-20.15:  Aada Kivelä, Alisa Perämaa, Lotta Nikkilä, Elli Lehtimäki
20.15-21.15: Johanna Ljungqvist, Anna Moilanen, Katriina Tenhunen, Tanja Korhonen (Late)

TORSTAI 16.10. Wääksyn maneesi:
19-20: Tiina Lankinen, Sanna Saanilahti, Saskia Vanhalakka, Jonna Saukko
20-21: Marinka Halkola, Tanja Korhonen (Napsu), Ida Siltanen,

12.11. Tavela:
19.00-20.15: Aada Kivelä, Alisa Perämaa, Elli Lehtimäki, Sonetta Humala
20.15-21.15: Lotta Nikkilä, Tanja Korhonen, Johanna Ljungqvist, Anna Moilanen, Katriina Tenhunen

13.11. Wääksy:
19-20: Tiina Lankinen, Anu Rantala, Marinka Halkola
20-21: Sanna Saanilahti, Riikka Vuorinen, Elli Lehtimäki

ke 10.12. Tavela:
19.00-20.15: Tanja Korhonen, Riikka Vuorinen, 2 VAPAATA PAIKKAA
20.15-21.15: Riikka Vuorinen, Johanna Ljungqvist, Anna Moilanen, Milla Honkarinta

to 11.12. Wääksy:
19-20: Henna-Riikka Väisänen, Marinka Halkola, Aada Kivelä, Suvi Auvinen

Hanna Heiskasen valmennukset 2014:

Ryhmät lauantai 11.1.
Tavela 14-15: Aira Hirvonen, Johanna Ljungqvist, Nina Iivonen
Tavela 15-16: Tanja Korhonen (Ulpu), Saara Uusitalo, Laura Korkeamäki
Herttuala 16.30: Mira Pajunen, Kaarin Joutsiniemi, Emilia Hakomäki
Herttuala 17.30: Emilia Ansakorpi, Sanni Piitulainen, Elli Lehtimäki
Herttuala 18.30: Anna Heikkinen, Nette Kulo, Riina Eskola

Ke 14.5. ryhmät
17.00-18.00 Pohtis:Elli Lehtimäki, Mira Pajunen, Kirsti Lomma
18.00-19.00 Pohtis:Tanja Korhonen, Anna Heikkinen, Nette Kulo
19.00-20.00 Pohtis:Nina Iivonen, Eeva Honkala, Hanna Silas

La 24.5. ryhmät
11.00-12.00 Herttuala:Maija Heinänen, Tarja Lindström, Sanni Piitulainen
12.15-13.15 Pohtis:Emilia Ansakorpi, Eeva Laurila, Saara Uusitalo
13.15-14.15 Pohtis:Johanna Ljungqvist, Kaarin Joutsiniemi, Sara Akineri

Ti 10.6.
15.30-16.30 Pohtis: Anna Heikkinen, Eeva Honkala, Oona Liukkonen
16.30-17.30 Pohtis: Sara Akineri, Elli Lehtimäki, Eeva Laurila
17.30-18.30 Pohtis: Hanna Silas, Ida Siltanen, Nina Iivonen

To 12.6.
15.45-16.45 Herttuala: Maija Heinänen, Sanni Piitulainen, Heini Piitulainen
17-18 Pohtis: Kirsti Lomma, Eeva Laurila, Emilia Ansakorpi
18-19 Pohtis: Johanna Ljungqvist, Tanja Korhonen, Nette Kulo

Ti 1.7.
15.30-16.30 Pohtis:Emilia Ansakorpi, Eeva Laurila, Eveliina Mikkonen
16.30-17.30 Pohtis:Mira Pajunen, Nette Kulo, Emilia Hakomäki
17.30-18.30 Pohtis:Kirsti Lomma, Johanna Ljungqvist, Elli Lehtimäki

Ti 15.7.
14.45-15.45 Herttuala:Tarja Lindström, Maija Heinänen, Sanni Piitulainen, Minna Kotilainen
16-17 Pohtis:Eeva Honkala, Anna Heikkinen, Riina Eskola
17-18 Pohtis:Kaarin Joutsiniemi, Ida Siltanen, Sara Akineri
18-19 Pohtis:Nina Iivonen, Hanna Silas, Tanja Korhonen

Ryhmät 31.7.
kaikki valmennukset Pohtiksella:
16.30-17.30: Lotta Nikkilä, Eeva Honkala, Anna Heikkinen
17.30-18.30 Johanna Ljunqvist, Eveliina Mikkonen, Ida Siltanen
18.30-19.30 Tanja Korhonen, Nina Iivonen, VAPAA PAIKKA

Ti 19.8.
14.50-15.50 Herttuala: Pirkko Riepponen, Mira Pajunen, Miia Kirjavainen
16.15-17.30 Pohtis: Sanni Piitulainen, Elli Lehtimäki, Nette Kulo
17.30-18.30 Pohtis: Tanja Korhonen (Late), Kirsti Lomma, Eveliina Mikkonen
18.30-19.30 Pohtis: Anna Heikkinen, Eeva Honkala, Kaarin Joutsiniemi
19.30-20.30 Pohtis: Tanja Korhonen (Napsu), Nina Iivonen, Ida Siltanen

Ti 26.8.
14.50-15.50 Herttuala: Riina Eskola, Emilia Hakomäki, Sari Oksavuori
16.15-17.15 Pohtis: Susanne Hanweg, Reetta Alenius, Minna Kotilainen
17.15-18.30 Pohtis: Emilia Ansakorpi, Eeva Laurila, Elli Lehtimäki
18.30-19.30 Pohtis; Johanna Ljunqvist, Lotta Nikkilä, VAPAA PAIKKA

 Su 21.9. 
Herttuala klo 16-17: Hanna Silas, Tanja Korhonen, Ida Siltanen
Herttuala klo 17-18.15: Tarja Lindström, Siiri Ligthart, Elli Nieminen

Ke 24.9.
Herttuala klo 15.15-16.15: Nette Kulo, Sari Oksavuori, Emilia Hakomäki
Herttuala klo 16.15-17.30: Sanni Piitulainen, Elli Lehtimäki, Minna Kotilainen
Herttuala klo 17.30-18.30: Mira Pajunen, Ida Siltanen, Anna Heikkinen
Tavela klo 19.00-20.00: Eeva Laurila, Kristi Lomma, Lotta Nikkilä

 Ke 1.10.
15-16 Herttuala: Sari Oksavuori, Emilia Hakomäki, Susanne Hanweg
16.15-17.30 Katila: Elli Nieminen, Siiri Ligthart, Ida Siltanen
18-19 Tavela (kentällä): Eeva Laurila, Hanna Silas, Tanja Korhonen
19-20 Tavela (maneesissa): Nina Iivonen, Lotta Nikkilä, Kirsti Lomma

Su 5.10.
10-11 Herttuala: Tanja Korhonen, Reetta Alenius, Riina Eskola
11-12.15 Herttuala: Sanni Piitulainen, Elli Lehtimäki, Ida Siltanen
12.15-13.15 Herttuala: Mira Pajunen, Minna Kotilainen, Tarja Lindström
13.45-14.45 Tavela: Eveliina Mikkonen, Tanja Korhonen, Johanna Ljunqvist

TO 13.11. 
14.45-15.45 Herttuala: Ida Siltanen, Minna Kotilainen, Anna Heikkinen
15.45-16.45 Herttuala: Mira Pajunen, Emilia Hakomäki, Sanni Piitulainen 

MA 17.11.
14.45-15.45 Herttuala: Tarja Lindström, Reetta Alenius, Hanna Silas
15.45-16.45(17) Herttuala: Nette Kulo, Elli Lehtimäki, Minna Kotilainen

LA 22.11.
11.15-12.15 Tavela: Tanja Korhonen (Napsu), Nina Iivonen, Eveliina Mikkonen
12.15-13.30 Tavela: Miia Kirjavainen, Elli Nieminen, Siiri Ligthart
13.30-14.30 Tavela: Kirsti Lomma, Susanne Hanweg, Johanna Ljunqvist
14.30-15.30 Tavela: Tanja Korhonen (Late), Eeva Laurila, VAPAA PAIKKA 

Ma 8.12. Tavela
14.45-15.45: Emilia Hakomäki; Eeva Laurila, VAPAA PAIKKA
15.45-17.00: Elli Nieminen, Elli Lehtimäki, Kirsti Lomma

La 13.12. Herttuala
10.15-11.30: Siiri Ligthart, Nette Kulo, Johanna Ljunqvist
11.30-12.30: Eveliina Mikkonen, Hanna Silas, Riina Eskola
12.30-13.30: Minna Kotilainen, Tarja Lindström, VAPAA PAIKKA

To 18.12. Tavela
15.15-16.15: Reetta Alenius, Kaarin Joutsiniemi, Miia Kirjavainen
16.15-17.15(30): Emilia Ansakorpi, Ida Siltanen, Tanja Korhonen

 

Tiina Tarkkalan valmennukset 2014:

Hannan sairasloman jatkuessa järjestämme Hannan kanssa yhteistyössä korvaavaa kouluvalmennusta. Valmennukset ovat avoimia kaikille. Hannan valmennuksiin sitoutuneet ratsukot ovat ensisijalla, mikäli kaikki halukkaat eivät mahdu ryhmiin. Valmennusta on suunniteltu järjestettäväksi su 30.3. ja su 13.4. ja valmentajana toimii Tiina Tarkkala. Tiina on ammattivalmentaja ja ratsastuksenopettaja ja hän on valmentanut mm. Ville Vauriota aikanaan. Hinta Hannan valmennukseen sitoutuneelta KaRan jäseneltä 28 € + maneesi-/ kenttämaksu ja muilta 37 € + maneesi-/kenttämaksu (muita otetaan mukaan, jos paikkoja riittää). Ei-sitoutuneilta KaRalaisilta 33 € ja muilta 37 €. 

Sunnuntai 30.3.2014:

10.30-11.30 Herttuala: Maija Heinänen, Taja Lindström, Johanna Ljungqvist

11.30-12.30 Herttuala: Nette Kulo, Anna Heikkinen, Eeva Honkala

13.00-14.00 Tavela: Kirsti Lomma, Emilia Ansakorpi, Saara Uusitalo, Eeva Laurila

Sunnuntai 13.4.2014

10.00-11.00 Herttuala: Ida Siltanen, Emilia Hakomäki, Riina Eskola

11.00-12.00 Herttuala: Maija Heinänen, Tarja Lindström, Mira Pajunen

12.30-13.30 Tavela: Tanja Korhonen, Hanna Silas, Eeva Laurila
 

Saara Uusitalon istuntatunnit:

Su 23.2.2014:

9.30-10.30 Herttuala: Maija Heinänen, Emilia Hakomäki, Johanna Ljungqvist
10.30-11.30 Herttuala: Anna Heikkinen, Nette/Sarkku Kulo
12.00-13.00 Tavela: Hanna Silas, Tansu

 

 Saaran istuntatunnit pe 25.4. ja pe 2.5.2014

Ryhmät klo 16.30 jälkeen Pohtiolammella, Tavelassa ja Herttualassa (Herttualassa vain 2.5.).  Ratsastus pienryhmissä. Hinta KaRan jäseniltä 22 e, muiden SRL:n hyväksymien ratsastusseurojen jäseniltä 30 e, muita otetaan mukaan jos  paikkoja riittää. Lisäksi maneesi-/kenttämaksut ylläilmoitetun mukaisesti.  Lisätiedot Tanja Korhoselta.

Pe 25.4.2014:

17.00-18.00 Pohtis: Tanja Korhonen, Hanna Silas, Ida Siltanen

 

Ryhmät 2.5.2014:

17.00-18.00 Pohtis: Tanja Korhonen, Hanna Silas, Ida Siltanen

18.15-19.15 Herttuala: Anna Heikkinen, Sari Oksavuori

 

Tuija Rosenqvist, maastoestevalmennus

Tuija Rosenqvistin kaikille avoimia maastoestevalmennuksia Wääksyn maastoesteradalla la 16.8. ja ke 20.8. Valmennuksen hinta 40 eur/hlö, 3-5 ratsukon ryhmissä. Lisäksi ratamaksu 20 eur, KaRan jäseniltä ja Wääksyn ratsukoilta 15 eur. HUOM! KaRalaiset voivat hakea ratamaksutukea näihin valmennuksiin.Lisätiedot ratamaksusta ja ratamaksutuesta:http://www.kangasalanratsastajat.fi/valmennustoiminta/maastoestevalmennukset/