Kilpailukalenteri 2023-2024

PvmLaji ja tasoKuvaus
24.2.24

este puomi-100cm 

kilpailuharjoitus

m-Equine cup Wääksyn Kartano

Kilpailuharjoitussarja talvella 2023-2024 yhteistyössä Kangasalan ratsastajat, Suomatkan tila ja Wääksyn Kartano

17.3.24

este puomi-100cm 

kilpailuharjoitus

m-Equine cup Suomatka

Kilpailuharjoitussarja talvella 2023-2024 yhteistyössä Kangasalan ratsastajat, Suomatkan tila ja Wääksyn Kartano

23-24.3.24

Wääksy cup

Koulu heC-GP

kilpailuharjoitus

Wääksy Cup kilpailusarja osakilpailu

Yhteistyössä Kara ja Wääksyn Kartano.

Tuomarit/valmentajat Marko Björs ja Heidi Leiniäinen

13.4.24

este puomi-100cm 

kilpailuharjoitus

m-Equine cup finaali

Kilpailuharjoitussarja talvella 2023-2024 yhteistyössä Kangasalan ratsastajat, Suomatkan tila ja Wääksyn Kartano

27-28.4.24

Wääksy cup

Koulu heC-GP

kilpailuharjoitus

Wääksy Cup kilpailusarjan finaali

Yhteistyössä Kara ja Wääksyn Kartano.

Tuomarit/valmentajat Jutta Koivula ja Carita Sarvanko

4-5.5.24Koulu
kansallinen
Wääksyn kartano, Pohjola Small Tour, Pohjola Rising Star Tour, Pohjola Grand Tour, Pohjola Finnhorse Tour 
9.5.24 Este
kilpailuharjoitus
Helatorstain pienet estekilpailut, Pohtiolampi
12.6.24EsteKeskiviikkokilpailut, Pohtiolampi
29-30.6.24Koulu
Seura-alue
Koulukilpailut heC-vaB, Pohtiolampi
31.7.24EsteKeskiviikkokilpailut, Pohtiolampi
10.8.24Koulu
Seura
Seuranmestaruudet kouluratsastuksessa ja avoimia luokkia.
25.8.24Este
Seura
Seuranmestaruudet ja avoimia luokkia



Alustava kilpailukalenteri vuodelle 2024. Toivomme, että pystymme myös järjestämään suosittuja keskiviikkokilpailuja esteratsastuksessa. Mikäli sinulla on kiinnostusta ja aikaa auttaa niiden järjestämiseen, ole yhteydessä meihin!

Pääsääntöisesti kilpailut alkavat viikonloppuisin klo 10 ja arkena klo 16 (keskiviikkokilpailut). Tarkemmat luokka- ja aikataulutiedot ilmoitetaan kilpailukutsuissa. Kilpailukalenteriin pyritään mahdollisuuksien mukaan (innokkaiden vapaaehtoisten löytyessä) lisäämään keskiviikko- ja estekilpailuita. 

Oikeudet muutoksiin pidätetään. 

HELATORSTAI HARJOITUS-ESTEKILPAILU POHTIOLAMMELLA


Tulokset julkaistu 10.5.. Kiitos kilpailijoille & erityisesti talkoilijoille! Ilman vapaaehtoisia rataharjoituksetkaan eivät ole mahdollisia.

Tervetuloa kilpailemaan kevään ensimmäisiin harjoituskilpailuihin Pohtiolammelle helatorstaina 9.5.2024

  • Luokat puomit - 80cm / tai isompi valitsemasi korkeus.
  • Kaikki ovat clear round- arvostelulla eli A.0.0. 
  • Luokissa ruusukepalkinnot.
  • Mahdollisuus mennä kaksi rataa samalla korkeudella.
  • Ilmoittautuminen ti 7.5. mennessä oheisella lomakkeella

Tarkemmat tiedot kilpailukutsussa, joka löytyy liitteenä!

Radanrakennus
Radanrakennus tapahtuu edellisenä iltana ke 8.5. klo 19.00, myös muita talkoolaisia kaivataan. Talkoolaiseksi voit osallistua ilmoittautumislomakkeen kautta, "muuta huomioitavaa" kohdassa tai ilmoittaudu talkoolaiseksi suoraan siirinysten @ outlook.com


Lisätiedot
Siiri Nysten
siirinysten @ outlook.com
0400 953 378


Tulokset, lähtölista & kilpailukutsu

Kansallisen kilpailuluvan takaisinmaksu

Takaisnmaksua ei voi enää hakea vuodelta 2023. Avaamme 2024 takaisinmaksu lomakkeet yms vuoden 2024 aikana

Talkooilmoittautuminen

Sujuva kilpailu kaipaa ison joukon toimihenkilöitä onnistuakseen ja pienikin apu voi olla juuri se ratkaisevan tärkeä! Etukäteen ilmoittautumalla helpotat huomattavasti tehtävien suunnittelua ja jakamista. 

Erityisesti koulutuomarin sihteerit toivoisimme pystyvämme varmistamaan jo hyvissä ajoin. Jos haluat sihteeriksi, täytäthän lomakkeen mahdollisimman pian. Aikaisempi kokemus sihteerin tehtävästä on avuksi, mutta se ei ole välttämätöntä. Jos kouluratsastus on tuttu lajina ja kynä pysyy kädessä, pärjäät varmasti. Ensikertalaiset opastetaan huolella sihteerin tehtäviin, ja kuulemma on ollut kivaa hommaa.

Muissa tehtävissä aiempi talkookokemus ei ole tarpeen, vaan kaikille löytyy varmasti sopiva homma, ja kaikki uudet kasvot opastetaan tehtäviinsä.

Muistathan, että Kangasalan Ratsastajat järjestää kaikki kilpailunsa vapaaehtoisvoimin. Seura on juuri niin aktiivinen kuin sen jäsenet ovat, näidenkin kilpailuiden onnistuneeseen läpivientiin tarvitsemme JUURI SINUA!

Talkoilleiden kesken arvotaan kauden aikana monenlaisia palkintoja, kuten:

  • vähintään 20 tuntia talkoilleiden kesken arvotaan HIHS-liput
  • vähintään 50 tuntia yhteensä talkoilleille tiimeille on on luvassa kauden päätteeksi palkinto seuralta. Voit ilmoittaa oman tiimisi tältä sivulta löytyvällä lomakkeella. Samalla lomakkeella voit kertoa myös ilmoittamatta jääneet talkoopisteet. 

Lomake talkootiimin, lanauksen tai ilmoittamatta jääneiden talkoopisteiden ilmoittamista varten

Voit kauden aikana ilmoittaa tällä lomakkeella talkootiimiisi kuuluvat henkilöt ja mahdolliset muutokset tiimiisi. Samalla lomakkeella voit ilmoittaa kentän lanauksesta (3 p/lanaus) ja ilmoittamatta jääneistä talkoopisteistä (kerro talkoiden pvm ja osallistumisaikasi). 

KaRalaisten kilpailuranking

huom sääntöjä on hieman muokattu kaudelle 2024

Rankingpisteitä lasketaan eri tasoilla kilpailevien KaRaa edustavien ratsukoiden kesken.

Säännöt:

Rankingpisteiden keräys- ja ilmoitusaika on tammikuun alusta marraskuun puoleenväliin. Eniten pisteitä keränneet ratsukot palkitaan pikkujouluissa.
- Ranking on avoin kaikille KaRaa edustaville ratsukoille.
- Lajit ovat kaikki SRL:n alaiset lajit. KaRan hallitus voi hyväksyä myös muun kilpailulajin.
- Rankingpisteitä lasketaan oheisen taulukon mukaan. Pisteet kerrotaan 1,5:llä kansallisen ja kansainvälisen tason kilpailuissa kouluratsastuksessa Vaativa A-luokasta ja esteratsastuksessa 140 cm-luokasta alkaen. Kenttäkilpailujen osalta (kaikki tasot ja luokat) pisteet kerrotaan 1,5:llä. Rataesteissä arvosteluissa A.1.0 ja A.0.0 puhtaan radan suorittaneet saavat pisteitä kohdan "sijoitus" mukaan (ei kohdan "voitto" mukaan).
- Rankingpisteitä lasketaan ratsukkokohtaisesti. Rankingpisteitä annetaan ratsukolle koulu- ja esteratsastuksessa korkeintaan kahdesta lähdöstä / kilpailupäivä ja kenttäratsastuksessa yhdestä lähdöstä / kilpailu.
- Rankingpisteet kerätään Kipan tulosluetteloista koulu-, este- ja kenttäratsastuksen osalta seura-, alue- ja kansallisilta tasoilta. KILPAILUHARJOITUKSISTA saa vain pisteitä mikäli kilpailut on järjestetty yhteistyössä Kangasalan Ratsastajien kanssa. Ratsukoiden tulee ilmoittaa ainoastaan KANSAINVÄLISTEN KILPAILUIDEN tulokset alla olevalla lomakkeella mahdollisimman pian kilpailun jälkeen. 
-> kv-kilpailuita tulee olla tuloslista, joka toimitetaan tarkistettavaksi KaRalle joko lomakkeeseen lisättävällä linkillä tai sähköpostitse sonja.danielsson@waaksynkartano.fi.
-> Vain Kipan seurakilpailukalenterista löytyvät kilpailut lasketaan seuratason kilpailuiksi, muut seuratason kilpailut sekä kilpailuharjoitukset antavat pisteitä kilpailuharjoitus-kohdan mukaan.

Rankingpisteet lasketaan seuraavasti:


Hyväksytty tulosSijoitusVoitto
Kilpailuharjoitus  102030
Seurakilpailu 204060
Aluekilpailu    306075
Kansallinen kilpailu 407590
Kansainvälinen kilpailu5090105

Ranking-lomake

Ilmoita tällä lomakkeella kansainvälisten kilpailuiden tulokset ja muiden lajien tulokset. Muut tulokset kerätään suoraan Kipasta tai Karan omilta sivuilta. 

Kilpailulaji
Tulos

Kara Ranking 31.10.2023 (2023 vuoden lopullinen tulos. Kaudelle 2024 kerätään pisteitä 1.1-31.10.2024)

Ratsukkorekoketot
Jokijärvi Emilia, For Fantasy09100910
Leinonen Anne, Säämies2804800760
Danielsson Sonja, Dona Delana07100710
Stenbäck Lotta, Horsemosens Milano3502300580
Virkki Mimmi, Sharkad510100520
Ahokas Ida, Firewall05000500
Saario Alexandra, Tialan Esther47000470
Korpi Emma, Arita440200460
Schanner Ninette, Amourella04600460
Renvall Marika, Be Rozzie04100410
Liinamaa Julia, Candyman40000400
Kivelä Julia, Hreczka350100360
Nieminen Sanni, Ekstazi310300340
Väistö Kaisa, L'Aurora02900290
Heikkilä Maria, Akon28000280
Helander Iira, Krista180900270
Kettunen Aino, Cloridas1502090260
Wäre Heidi, Symphatil Silhuet 296 C1201200240
Laraman Isobel, Windekind02300230
Kenkkilä Emilia, Velvet Top02300230
Salkolahti Susanna, Rendez-Vous02100210
Lukula Kristiina, Golders Green800120200
Rissanen Vilja, IT Silver Afrodite19000190
Vuori Vanessa, Klockas Nicolina1102045175
Behm Julia, Escada VI3010045175
Laurila-Huuska Jutta, Ludwig16000160
Koskivirta Vuokko, Follow Me01600160
Stenbäck Lotta, Ekavekara140200160
Virkki Mimmi, Kylesalia Buachaill15000150
Suojoki Hanna, Rock N Gold110200130
Vasanoja Janika, Britton90400130
Fager Armi, Lyylin Lumo13000130
Selkämaa Saima, Ehdokas01300130
Saario Alexandra, EMS Congreta80400120
Bährend Venla, Kihilon Totemi100100110
Uusinoka Netta, Likera11000110
Rissanen Inkeri, Juwentus01100110
Heikkinen Emmi, Don Lambrusco01000100
Mäkelä Milla, Limone10000100
Hovinen Marjaana, Lesli090090
Saario Alexandra, Daltrey900090
Hovinen Marjaana, Lesli090090
Syrjä Tiina, Bulan090090
Laakso Marja, Guess van de Burggrave900090
Nurminen Seela, Annalan Sisu6030090
Ljungqvist Johanna, Cikorij3060090
Perttula Vilja, Aura900090
Räisänen Maria, Nido II080080
Paju Tiitu, Harriet Beg080080
Vuorio Fanny, Honoras800080
Perttula Vilja, Münton080080
Lindroos Nana, Dadi700070
Pulkka Enni, Mokkar4030070
Ala-Olla Iris, Legenda III600060
Lankinen Tiina, Brefa600060
Virtanen Nella, Cinderella060060
Uusinoka Netta, Britton600060
Mäenpää Alisa, IT Silver Afrodite600060
Sandelin Emilia, Mercedes3030060
Saario Alexandra, Oltewoldes Verona500050
Salminen Kerttu, Chiklah3020050
Mäensivu Neea, Reflekss500050
Mäenpää Outi, Carmelo050050
Kotilainen Arttu, Vasalli500050
Jääskeläinen Aliina, Toras II3020050
Honkanen Taru, Little Ladybird050050
Ala-Vannesluoma Noora, Follow Me050050
Ruskametsä Pihla, Likera500050
Danielsson Sonja, Ferdinand050050
Aamuvuori Riina, Sangria III040040
Nieminen Eeva-Maija, Rosso Rubinero400040
Jääskeläinen Aliina, Seareef's Emil040040
Tarvainen Sofia, Cinderella040040
Antila Aada, Hauk Gråen2020040
Rönkä Siiri, Coala Z040040
Räisänen Moona, Nido II040040
Pesonen Roosa, Mokkar400040
Lampinen Eevi, Chiklah030030
Lehtimäki Marjaana, Princeton II030030
Tarsa Moona, Cherien Ville300030
Leikas Enna, Mithrandil300030
Ristimäki Emmi, Mercedes300030
Joutsenvuori Lisa-Maria, Cherien Ville300030
Kajander Linnea, Gömbi300030
Turunen Sointu, Gömbi300030
Kajander Linnea, Cherien Ville030030
Kattilakoski Roosa, Mithrandil030030
Makkonen Saara, Lyylin Lumo030030
Mäkinen Aada, Oltewoldes Verona300030
Mäkinen Aada, Juwentus300030
Lehtinen Lotta, Cromwell030030
Lehtimäki Milla, Princeton II020020
Brandt Gia, Haltia200020
Nieminen Emmi, Haltia200020
Kaivo-Oja Katja, Diarado-Star020020
Mattila Tiina, Patoso II020020
Valkama Elsa, S.O. Terva-Snapsi020020
Vihtiälä Susa, S.O. Terva-Snapsi020020
Penson Hannele, Full of Glamour020020
Mäkelä Tiina, Tunja's Nina020020
Ligthart Siiri, Specchio Delle Brame020020
Pesonen Roosa, Annalan Sisu020020
Turunen Sointu, Mercedes020020
Surakka Ada, Gömbi020020
Viitala Evita, Mokkar020020
Oksavuori Sari, Gömbi020020
Mikkonen Jenny, Coconuts020020
Rahkonen Anna, Coconuts020020
Pohja Julia, Mithrandil020020
Suojoki Hanna, Retliini020020
Rissanen Vilja, Oltewoldes Verona200020
Rönkä Siiri, Carlos010010
Saarikko Aada, Springhill Rhion010010